Franciszkańska - widoki na zachód - Franciszkanska Street in Przemysl seen westwards

W tej galerii zamieściłem międzywojenne widoki ogólne i detale ulicy Franciszkańskiej na fotografiach wykonanych (w przybliżeniu) w kierunku zachodnim. Na drugim planie wielu z nich widać ulicę Asnyka (gdzie znajdowała się wytwórnia kołder), po lewej kościół Franciszkanów a po prawej róg Serbańskiej. Przez wiele lat był tu sklep Józefa Izaaka z wyróżniającymi się różnymi napisami, w tym Wełny i Rekord. Niektóre reklamy namalowano na podnoszonych żaluzjach zasłaniających szyby wystawowe, gdy sklep był zamknięty. Ich wygląd zmienił się kilkakrotnie na przestrzeni 20-to lecia międzywojennego (dokładniejszy opis tego i innych sklepów jest w przygotowaniu; zdjęcie, na którym widać czapkę policjanta na tle reklam, wykonano w 1932 lub 1935).

Takie ujęcia zrobimy dzisiaj stojąc mniej więcej w połowie ulicy. Jeśli zejdziemy niżej (w kierunku rosnących numerów) ku Placowi na Bramie, dojdziemy do miejsca, gdzie Franciszkańska łączy się z ulicą Kazimierzowską. Tutaj zobaczymy kamienicę, na której przed II Wojną Światową znajdowały się duże reklamy „Bank Społem” i „Źródło” (niedaleko za nami, na rogu Franciszkańskiej i Jagiellońskiej, będzie wysoka kamienica z kopułką, w której przed wojną mieścił się sklep obuwniczy „Del-Ka”). Na zdjęciu z samochodem od tyłu widoczny jest napis Spółdzielnia Wydawnicza (początek ulicy Dąbrowskiego). Oprócz starych szyldów, reklam i przedwojennej mody, na zdjęciach widać też wygląd jezdni i chodników. Jakość wielu z przedwojennych zdjęć pozwala nawet na odtworzenie wyglądu powierzchni antypoślizgowych na płytkach chodnikowych. Na jednym z kadrów widać papierową torebkę z reklamą "Karibi"; wyrobem takich torebek z nadrukami zajmowała się firma Antoniego Wróbla i Marii Turek na ulicy Długosza 1 w Przemyślu.

Pokazane wycinki są reprodukcjami z mojego prywatnego zbioru starych negatywów i oryginalnych odbitek powstałych w epoce, w której wykonano zdjęcia. Podzieliłem je na części głównie po to, żeby wydobyć najważniejsze szczegóły w różnych odcieniach koloru szarego, a te wymagają osobnego traktowania. W czasie przyciemniania bardzo jasnych motywów stają się one lepiej widoczne, jednak ciemne fragmenty tego samego zdjęcia zlewają się w czarną plamę, z której niewiele można wywnioskować. Podobnie, rozjaśnianie czarne lub ciemnoszare obszary odkrywają to, czego często nie widać bez obróbki, ale jednocześnie jaśniejsze detale stają się ledwo widoczne albo znikają całkowicie. Zabiegi cięcia, tak samo jak przesadzonego kontrastu (efekt ksero) to tylko jeden z etapów opracowywania zbioru i są one tymczasowe.

Więcej informacji tekstowych znajdziecie w części Firmy i przedsiębiorcy w starym Przemyślu - ulica Franciszkańska - Franciszkanska Street gone world

Prawa autorskie dotyczą obróbki kopii oryginałów fotografii, powiązania informacji uzyskanych z archiwalnych zdjęć z indeksami nazwisk i nazw firm, ich odtworzenia na podstawie wielu różnych źródeł, tematycznego pogrupowania i porównania ze zdjęciami współczesnymi. Wszelkie kopiowanie zawartości tej strony internetowej wymaga pisemnego uzgodnienia. W razie wykorzystania ze strony informacji w formie cytatu lub innej do publikacji należy podać nazwę higherthanjumbojets.pl Fotografia, lotnictwo, historia, przyroda okolic Przemyśla.

Kategorie