Trasa po przedwojennym Przemyślu - Rynek, Kazimierzowska, Mickiewicza, Dworzec Kolejowy - Old Przemysl tour - Market Square to Railway Station

Archiwalne, niepublikowane wcześniej, fotografie detali Bramy Rycerskiej w przemyskim Rynku otwierają galerię poświęconą krótkiej trasie po międzywojennym Przemyślu (idziemy od centrum do dworca kolejowego, żeby wsiąść do pociągu relacji Przemyśl – Lwów).
Na Bramie Rycerskiej widoczna jest tabliczka z adresem Rynek 25, a pod nią Bibljoteka Wojskowa Dowództwa Okręgu Korpusu Nr X (przed II Wojną Światową Przemyśl był dużym garnizonem Wojska Polskiego, jak i Policji Państwowej).
Patrząc ku południu, zobaczymy dzwonnicę bazyliki archikatedralnej, szerokie schody przedzielone barierką i kamienice na ulicy Grodzkiej. Na szczycie dzwonnicy, przywiązana do krzyża, łopoce olbrzymia flaga, znana jak dotąd tylko z jednego zdjęcia opublikowanego na tej stronie internetowej. Przez Rynek przejeżdżają wozy strażackie, a przy południowej pierzei odbywa się sprzedaż ze straganów. Tutaj też możemy napić się wody z owiniętej słomianym warkoczem, żeliwnej studni.

W Rynku, na witrynach starych sklepów przeczytamy treści reklam takich jak: Wiktor Robliczek Towary Żelazne; Książnica Naukowa; Piwa Flaszkowe, Wina Krajowe i Zagraniczne; Jan Borys Lakiery, Pokosty, Nasiona. Z Rynku, skręcając w lewo, mając katedrę za plecami i schodząc w dół wejdziemy w ulicę Kazimierza Wielkiego (Kazimierzowską). Stąd widzimy budynki dzielnicy żydowskiej zburzone w czasie II Wojny Światowe; teraz jest tu Plac Berka Joselewicza, graniczący z Placem Rybim. Do dzisiaj w tym miejscu Kazimierzowskiej zachowała się tylko betonowa barierka tarasu obecnej cukierni i kamienica po lewej stronie zdjęcia (bez okien od strony wschodniej, obecnie z nadbudowanym poddaszem).
Ulica Kazimierzowska to także miejsce, gdzie ujrzymy bardzo charakterystyczny, wysoki budynek z kopułką, do której wspinają się strażacy; na przyczepie ze strażacką drabiną namalowano napis Zarząd Miasta Przemyśl.
Przechodzimy przez Plac na Bramie, gdzie łączą się ulice Jagiellońska i Słowackiego, skręcamy nieco w lewo i tuż przed początkiem ulicy Mickiewicza wyrasta przed nami, dosłownie spod ziemi, kościół Reformatów.
Na ulicy Mickiewicza podziwiamy pomnik, niemal niemienione do dziś ogrodzenie z cegieł i kutych stalowych prętów oraz reklamę zegarmistrza w formie wielkiego czasomierza (znane jest zdjęcie z okupacji, na którym widać już tylko okrągłą obudowę zegara, bez tarczy i mechanizmu). Po lewej brakuje kamienicy, zbombardowanej przez samoloty Luftwaffe w czasie II Wojny Światowej. W tym budynku mieścił się skład tytoniu i dlatego kłęby dymu spowiły całą okolicę w pierwszych dniach września 1939. Nieco dalej po prawej zobaczymy bank z napisem Przemyśl.

Kierując się na dużą, kulistą lampę skręcamy w lewo w ulicę Sowińskiego. Dochodzimy do Placu Legionów i rejonu dworca kolejowego. Blisko tego zabytkowego gmachu stał imponujący Hotel Royal, też zrujnowany po wybuchu wojny. Na ostatnich zdjęciach w tej galerii ujrzymy budynek dworca kolejowego z datą jeszcze z XIX wieku oraz drewniany, dwukołowy, ręczny wózek dostawcy mleka.

Przemysl previously unpublished archive photographs Jewish quarter fire brigade trailer ladder vintage railway station old ads rynek 25 knights cast iron gate Przemysl market square WWII Luftwaffe bombing September 1939 Przemysl Lvov train

bibljoteka (Polish word for library) is a now discontinued spelling of biblioteka (j has been replaced by i)

Kategorie