W Przemyślu kochamy stare rowery - Old bikes are loved in Przemysl

W przedwojennej Polsce rower wskazywał na dobrą sytuację materialną właściciela. W tej galerii zamieściłem wybór zdjęć ze starymi rowerami w Przemyślu w latach przed wybuchem II Wojny Światowej. Unikalna jest fotografia pokazująca wygląd tablicy rejestracyjnej roweru dla Powiatu Przemyskiego. Tabliczka była owalna, umieszczona z tyłu pod siodełkiem. Nazwa miasta została skrócona do PRZEM.; pod spodem namalowano numer 67 (przepisy ustawowe nie określały dokładnego kształtu ani wielkości tabliczek, których wygląd był ustalany przez starostwo). Na serii zdjęć roweru firmy Premier można dostrzec wiele innych detali, w tym napis z tą nazwą, siodełko, dzwonek i zębatkę.
Inne zdjęcia pokazują m. in. scenki na Grunwaldzkiej (przy samochodzie strażackim i idącym obok na bosaka chłopcem), na Mickiewicza (na rogu bank, a w tle reklama kina), strażaka na Franciszkańskiej (rower z dużą śrubą motylkową przy kole) i żołnierza na rowerze pchanym przez kolegę. Zdjęcie z trzema wojskowymi rowerzystami gdzieś w centrum miasta jest datowane 13. 10. 1938; w tle widać na szybie jednego z przemyskich sklepów napis Lakiery. Dzięki jednej z fotografii możemy stanąć oko w oko z jadącym wprost na nas żołnierzem 5. Pułku Strzelców Podhalańskich (5. PSP), który właśnie odwiedził swoich kolegów z 28. Pułku Piechoty (28. PP), zjeżdża z mostu drogowego i wraca do koszar na Słowackiego... Trzech podhalańczyków jadących obok siebie sfotografował w Siedliskach czwarty, którego rower leży obok.
Rowery były też popularne wśród pilotów, obserwatorów i mechaników dojeżdżających z kwater w domach prywatnych na lotnisko Przemyśl-Hureczko. Jedno zdjęcie starego, przedwojennego roweru jest w galerii poświęconej browarowi w Ostrowie.

Prawa autorskie dotyczą obróbki kopii oryginałów fotografii, powiązania informacji uzyskanych z archiwalnych zdjęć z indeksami nazwisk i nazw firm, ich odtworzenia na podstawie wielu różnych źródeł, tematycznego pogrupowania i porównania ze zdjęciami współczesnymi. Wszelkie kopiowanie zawartości tej strony internetowej wymaga pisemnego uzgodnienia. W razie wykorzystania ze strony informacji w formie cytatu lub innej do publikacji należy podać nazwę higherthanjumbojets.pl Fotografia, lotnictwo, historia, przyroda okolic Przemyśla.

unique oval photo registration plate old bike butterfly nut kog wheel vintage bicycle 5 regiment of mountain rifles przemysl poland old road bridge old bike lovers gone world of black and white photographs

fotografia lotnictwo historia okolic przemysla harcerz na starym rowerze zhp

Kategorie