Hotel Royal, Pasaż Gansa, Mickiewicza, Sowińskiego, Plac Legionów (galeria tymczasowa: patentowane kanapki)

Przedwojennemu turyście przybywającemu do Przemyśla koleją od razu rzucał się w oczy dworzec kolejowy i okazały budynek zwany zamiennie Hotelem Royal lub Pasażem Gansa. Wokół użycia nazw gmachu i prawidłowego adresu Mickiewicza 5 (zarówno w czasie zaborów jak i w okresie międzywojennym) narosło przez lata wiele niejasności i nieporozumień; dlatego wymagają one wyjaśnienia. Jak dotąd, prawdopodobnie jedyną nową informacją dotyczącą tych nazw, inną niż archiwalne spisy ulic i plany, jest zachowana pieczątka o treści:

Henryk Hutter Fotograf
Przemyśl ul. Mickiewicza 5
Pasaż Gansa

Osoby interesujące się historią Przemyśla natkną się też na wiele innych zagadek, m. in. związanych z prawidłową identyfikacją miejsc widocznych na starych fotografiach.
Tutaj znajdziecie nieco materiałów związanych z Placem Legionów, ulicą Sowińskiego i Mickiewicza (innych niż w galerii Trasa po przedwojennym Przemyślu - Rynek...) a także zdjęcia wymagające rozpoznania obiektów na nich. Pochodzą one z mojego zbioru zdjęć przemyskich, które są często dokładnie opisane lub z widocznymi charakterystycznymi budynkami, jednak kupując większe zbiory zawsze trzeba się liczyć z faktem znalezienia się w nich innych fotografii.

Niektóre napisy, w tym na starych reklamach i witrynach sklepów w tej galerii są następujące: wieczne pióro, mody męskie, woda sodowa, limoniady, magazyn nowości, pralnia, buchhandlung papier, kk milch zimmer, ck patentowane kanapki do użytku łóżek własnego wynalasku, tu przyjmuje się wszelkie kapelusze, tapicer i dekorator, mleczarnia i jadalnia (reklama z kometą). Ponadto, pokazałem szczegóły jednego z pięknych hoteli sieci Royal z napisami m. in. privatwohnung royal hotel restaurant lift.

Adresy Plac Legjonów (taka jest oryginalna pisownia) 1 i 5 są widoczne na archiwalnych reklamach, nagłówkach pism lub jako nadruki na kopertach (Syndykat Emigracyjny, Orbis i Royal Mail Line – Królewsko Angielskie Towarzystwo Żeglugi Morskiej).

(biuro propagandy turystyki polskich kolei państwowych) (argentyna urugwaj brazylja kuba peru chili) (galeria tymczasowa do czasu identyfikacji miejsc z fotografii) (old ad sofa bed hat laundry pen) (railway ticket) (austria-hungary sinister black eagle with two heads)

Kategorie