Przemyśl dawniej i dziś - Przemysl then and now (making history alive)

Porównania tych samych miejsc w Przemyślu na podstawie oryginałów archiwalnych zdjęć z lat około 1915-1960 (głównie międzywojennych) i współczesnych, które zrobiłem w większości w latach 2003-2012. Na fotografiach widoczni są m. in. żołnierze 38 PP na koniach i nieistniejąca już kamienica z restauracją w Rynku; apteka, kościół, kamienica narożna (przedwojenny sklep z obuwiem Del-Ka) i wóz bojowy straży pożarnej na Franciszkańskiej; tankietki TKS-3 i samochód osobowy na Grodzkiej.
Zdjęcia dalej od centrum miasta to koszary 5 PSP na Słowackiego a oddalając się w przeciwną stronę, na zachód, pokaz żołnierzy tego samego pułku (dwa ujęcia, w tym ze strzelistą wieżą kościoła Salezjanów w oddali) i drużyna piłki nożnej na Sanockiej.
Na Placu Rybim nie ma już żadnej z synagog, zburzonych w czasie II Wojny Światowej; ujęcie archiwalne (z ruiną synagogi i ciężarówką Studebaker US-6) i współczesne wykonane są z Kamiennego Mostu. Dzięki dużej wysokości dzwonnicy przemyskiej bazyliki archikatedralnej widać ją z wielu miejsc miasta, w tym z Placu Konstytucji (podobnie jak na współczesnej fotografii ulicy Jagiellońskiej). Na zdjęciach porównawczych widać też to co zmieniło się, głównie wskutek zniszczeń wojennych, w wyglądzie mostów na Sanie, które spinają Starówkę i dzielnicę Zasanie. Tutaj wykonałem porównania cerkwi Bazylianów widzianej od zachodu z ulicy Grunwaldzkiej, gdzie przed wojną sfotografowali się przy samochodzie strażacy.
Niektóre z tych samych zdjęć archiwalnych, z większą ilością szczegółów, zamieściłem m. in. w galerii Franciszkańska - zabytkowe reklamy, moda i furmanki - Franciszkanska Street in Przemysl - vintage advertisements, fashion and horsecarts.

Przemysl road and railway bridge archcathedral TKS-3 tanks fire brigade lorry Studebaker US-6 truck then and now comparative photographs

Kategorie