45. Pułk Piechoty – 45. Infantry Regiment (Przemysl; Austria-Hungary; partitions of Poland)

Grupa jednorocznych ochotników w 1913 przed jednym z licznych budynków koszarów Twierdzy Przemyśl. Odbitka jest dokładnie opisana: „Kochany Bracie! Posyłam Ci tę kartkę z memi kolegami, bo osobnej jeszcze nie mam. Mnie może poznasz jestem piąty z nałożonym bagnetem i z tornistra na plecach jako pamiątka przebytych chwil w wojsku. Pisz do mnie częściej bo mi to najmilsze jeżeli mam dobrą od ciebie wiadomość. Ja nawzajem będę do ciebie pisał byleś ty listy otrzymywał. Pozdrawiam Cię serdecznie twój brat Jędrek (…) Einjahrig Freiwilligen Schule Infanterie Reg. Nr 45 Przemyśl Galicja”.
Wspomniany w podpisie zdjęcia bagnet jest w odmianie dla podoficerów; prócz tego pokazuje ono wiele innych detali. Na tabliczce napis „Einj. Freiw. Schule 1913 Przemyśl 2 Zug”.
Inne zdjęcie związane z 45. Pułkiem Piechoty pokazuje duchownego i jest podpisane: „Jagusi – w dzień Jej imienin – w dowód przyjaźni – x. W. Pączek, kapelan 45. p. p.
Flumignano (Włochy) – 22/I.1918”. Niebieskim atramentem dopisano „z Lutoryża”; to zapewne miejscowość, z której pochodziła owa Jagusia.

W zbiorze mam też zaproszenie na ślub wysłane pocztą (stempel Przemyśl Zasanie) w sierpniu 1901 do kapitana 45. P. P. Alfreda Weissa. Podany adres to Przemyśl Lemberger Strasse (ulica Lwowska); drukarnia M. G. Rosenfeld Przemyśl.

Zabór austro-węgierski 45 Pułk Piechoty
Partitions of Poland 45 Infantry Regiment
Austria-Hungary medal military decoration
Karl Troop Cross Karl Truppen Kreuz

Galeria 45. Pułk Piechoty – 45. Infantry Regiment (Przemysl; Austria-Hungary; partitions of Poland)

Kategorie