Głównym celem Projektu II Rzeczpospolita Polska na Archiwalnej Fotografii jest pokazanie, na razie bardzo wybiórczo, niepublikowanych dotąd, lub bardzo mało znanych zdjęć z lat 1918-1939.
Tematyka fotografii to zasadniczo architektura świecka i sakralna, pomniki, krajobrazy, scenki rodzajowe, moda i motoryzacja. Oprócz miejsc znanych z nazwy, projekt obejmuje te, które są dopiero w trakcie identyfikacji.
Wszystkie zdjęcia są nieco przycięte w stosunku do oryginału (odbitki z epoki lub negatywu zamienionego na pozytyw w programie graficznym) a niektóre galerie zawierają też duże powiększenia wybranych detali.
Powiększenia są wynikiem ponad 30-tu lat eksperymentów z różnymi, samodzielnie wykonanymi urządzeniami, tzn. zestawami soczewek, do reprodukcji aparatami fotograficznymi (analogowymi i cyfrowymi) bez użycia skanera. Celowo pozostawione są niektóre niezamierzone efekty, np. zakrzywienia prostych linii, zabarwienia, refleksy światła, rozmycia krawędzi albo patrzenia przez lunetę. Można ich uniknąć zmieniając rodzaj, ilość i wzajemne położenie soczewek, odległość od obiektywu aparatu albo stosując obudowę (tubę) z czarnego papieru. Wymaga to jednak wielu powtórzeń i cierpliwości; przypadkowy rezultat nieraz dodaje zdjęciu uroku i jest wart zachowania. Niektóre zdjęcia pokazane są wraz z obszarami gdzie brakuje emulsji, różnymi zabrudzeniami i innymi uszkodzeniami, których usunięcie wymaga specjalistycznej konserwacji (np. orkiestra Gimnazjum w Leżajsku, ratusz w Nowym Targu, widok z zamku na miasto przemysłowe, pomnik na Kresach Wschodnich).