Przemyska Wytwórnia Win Pomona - Wine production in Przemysl (Pomona factory)

Etykiety na butelki, Fort Łętownia, samochody Star, Żuk i Skoda

Nazwa „Pomona” zachowała się w pamięci starszych mieszkańców Przemyśla dzięki zakładom produkującym przez wiele lat wyborne wyroby, szczególnie wina i likiery. Słowo „Pomona” było swego rodzaju skróconym odnośnikiem do nazwy tych zakładów, która zmieniała się wielokrotnie. „Pomona” używała symbolu z literą P napisem Przemyśl w owalu; pojawia się on na większości pokazanych etykiet (ale nie ma go na etykietach dla wina „Kniaziowskiego” i „Kwiatu Jabłoni”, gdzie znajduje się nazwa ZPOW Fructopol). Według słowniczka „Wyrazy obce” nakładem Stanisława Kohlera we Lwowie z 1896 „Pomona” to słowo greckie oznaczające „bogini owoców”. Materiał na tej stronie internetowej, opracowany głównie na podstawie zdjęć, dokumentów pisanych i etykiet opakowań artykułów spożywczych uzupełnia publikowane wcześniej informacje o „Pomonie”.

 

Przemyska Wytwórnia Win”: znane jest zaświadczenie z 1952 z taką pieczątką oraz z pieczątką „Centralny Zarząd Przemysłu Owocowo Warzywnego w Warszawie, Przemyska Wytwórnia Win w Przemyślu” z tego samego roku. Ta nazwa była używana do co najmniej 1956 (znana jest widokówka z pawilonem wytwórni i dokumenty). Później były to „Zakłady Przemysłu Owocowo Warzywnego” używające nazwy „Przemyśl” a słowo „Pomona” było nazwą niektórych win np. „Markowe, owocowe białe bardzo słodkie”, poj. 0,75 L, zaw. alk. 13-15 procent, cena 27,50 zł., na etykiecie data ważności 09.12.1970. Inne znane wino o nazwie „Pomona” to „Wino owocowe, białe deserowe”, poj. 0,75 L, zaw. alk. 14 procent, cena wydrukowana na etykiecie 20 zł, a po podniesieniu ceny naniesiona pieczątką (nieczytelna). Na etykiecie ma nazwę „Przemyska Wytwórnia Win w Przemyślu”; z drugiej strony owalna pieczątka „Przemyska Wytwórnia Win, Przemyśl I” z datą słabo czytelną (może to być 1984). Nazwa „Pomona” była też użyta dla koktajlu, którego recepturę podano na karteczce naklejanej na butelkę z alkoholizowanym koncentratem owocowo-ziołowym „Long drink”.

Więcej o „Pomonie” znajdziecie w galeriach: Etykiety na butelki Przemyskiej Wytwórni Win Pomona; Przemyska Wytwórnia Win Pomona i Fort Łętownia; samochody Star, Skoda i Żuk;